Cudowny obraz

ks. Wincenty Turek SCJ

Cudowny obraz Matki Bożej PłaszowskiejObraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, na którym Ona wskazuje na swojego Syna, nazywany bywa w tradycji chrześcijańskiej Hodegedria, czyli "Wskazująca Drogę". Ten, o którym obecnie mówimy, nazywany także obrazem Matki Bożej Płaszowskiej, jest własnością kościoła parafialnego Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie Płaszowie od 1931 roku.

Wizerunek Matki Bożej to malowidło temperowe, wykonane na desce lipowej, zagruntowanej zaprawą kredową, zmontowane razem z profilowaną ramą. Całość formatu wynosi 117x95 cm. Obraz został namalowany przez mistrzów szkoły sądecko-krakowskiej, pozostającej pod wpływem sztuki czeskiej, i pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Pochodzenie obrazu nie jest do końca znane. O jego historii wiadomo tyle, że przed 1850 rokiem znajdował się w ołtarzu kościoła parafialnego w Czernichowie (woj. małopolskie), czczony jako wizerunek Matki Bożej słynący łaskami. Nie wiadomo dlaczego po 1850 roku znalazł się w magazynie kościelnym, mocno podniszczony. Ówczesny proboszcz początkowo zamierzał oddać go do renowacji, ale z czasem zrezygnował z tego zamiaru, nie doceniając prawdopodobnie jego zabytkowej wartości.

Czytaj więcej...

tajemnice

Dzięki uprzejmości konserwatora obrazu Matki Bożej Płaszowskiej, możemy podpatrzeć jak przebiegają prace. Zapraszamy do oglądania i czytania.

Czytaj więcej...

jp21_Nasza parafia, jak wiele innych na terenie Krakowa czy Archidiecezji, miała wielkie szczęście gościć przyszłego papieża Jana Pawła II. Najpierw biskup a później kardynał Karol Wojtyła bywał u nas wielokrotnie. W Kronice parafialnej pod datą 24. 10. 1959 r. zapisano:" W sobotę Ks. Biskup Karol Wojtyła udzielił Sakramentu Bierzmowania 285 osobom, młodzieży szkolnej i dorosłym. (...) Był to pierwszy kontakt oficjalny z parafianami Płaszowa i powiedział - nie ostatni". Wtedy nikt z tych młodych ludzi nie przypuszczał kim w przyszłości będzie ten człowiek, który czyni na ich czołach znak krzyża, wzywając Ducha Świętego. Po latach to wydarzenie nabrało wyjątkowego znaczenia.

Natomiast jedna z ostatnich wizyt kard. Karola Wojtyły w naszym kościele miała miejsce początkiem czerwca 1978 r. Wtedy to Pasterz Archidiecezji przewodniczył uroczystościom jubileuszowym 50-lecia istnienia Sercanów w Polsce. Z tego częstego nawiedzania płaszowskiej parafii przez kard. Wojtyłę pozostały nie tylko liczne fotografie czy wzmianki w Księgach parafialnych ale przede wszystkim żywa pamięć w sercach wiernych.

Czytaj więcej...

Z ks. Sławomirem Knopikiem SCJ, proboszczem parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie rozmawiają Małgorzata Pabis i Grażyna Kich.

Czym dla Księdza jest praca w Sanktuarium Matki Błogosławionego Macierzyństwa?

Odkąd pamiętam Matka Boża miała zawsze jakieś szczególne miejsce w moim życiu. W parafii, z której pochodzę, proboszcz zawsze modlił się do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o powołania. Jestem przekonany, że tamta modlitwa znalazła swoje spełnienie w moim powołaniu. Tak więc nabożeństwo do Maryi wpisane jest jakoś w moje powołanie i kapłaństwo. A jak postrzegam Sanktuarium w Płaszowie? Jest kilka ciekawych znaków w moim życiu, które dziwnie zbiegają się niejako w tym miejscu.

Czytaj więcej...

ks. mgr lic. Sławomir Kamiński SCJ

Łaskami słynący wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem towarzyszy polskim sercanom niemal od początku ich osiedlenia się na ziemiach polskich. Został uroczyście wprowadzony do nowo wybudowanego kościoła w Krakowie Płaszowie 21 listopada 1931 roku. Uroczystość ta odbyła się w ramach misji, które prowadzili ojcowie redemptoryści z Podgórza. W tym szczególnym akcie intronizacji obrazu brali udział późniejsi księża, wtedy jeszcze klerycy, sercańscy: Michał Wietecha, Franciszek Zawadziński, Wincenty Turek i Stanisław Michalik[1].

Czytaj więcej...

"Często uczestniczę w środowej Nowennie do Matki Bożej Płaszowskiej i modlę się ze wszystkimi. Bardzo podobają mi się modlitwy i pieśni. Szczególnie poruszają mnie słowa dotykające fundamentalnych praw człowieka. W modlitwach zawarta jest troska o rodziny i ochronę ludzkiego życia od chwili poczęcia. A dodatkowo mając przed sobą Obraz Macierzyństwa Maryi - odżywam. Czuje jak Maryja dotyka mnie swoim wzrokiem. To nabożeństwo bardzo mi pomaga. Bogu niech będą dzięki." M.P.

Zamieszczony tekst nowenny pozwala na duchową łączność i modlitwę wraz z tymi, którzy są zgromadzeni przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Płaszowskiej

Nowenna do Matki Bożej Płaszowskiej odprawiana jest w naszym sanktuarium w każdą środę o godz. 17:30

Kapłan staje przed obrazem Matki Bożej Płaszowskiej - pieśni na rozpoczęcie nowenny:

Pieśń: Dzisiaj pozdrawiamy, Maryjo Ciebie

  1. Dzisiaj pozdrawiamy, Maryjo Ciebie, jak Cię pozdrawiają anieli w niebie, Zdrowaś, zdrowaś Panno Maryjo
  2. Boś Ty jest Matuchną Syna Bożego, Ty jesteś Cesarzową świata całego, Tyś jest godną Maryjo tego
  3. Tobie się kłaniają chóry anielskie, Ciebie pozdrawiają duchy niebieskie, Ciebie prosi i plemię ludzkie

Pieśń: O Maryjo witam Cię (x3)

Modlitwa na rozpoczęcie nowenny (odmawiana przez wszystkich)
W. Nasza Matko Boża Płaszowska, * Matko Błogosławionego Macierzyństwa, * Matko Najświętszej Rodziny, * Matko ludzkich trosk i trudnych doświadczeń! * Przychodzimy do Ciebie * przepełnieni najgłębszą radością, * że wciąż jesteś obecna wśród nas. * Wyrażamy Ci naszą cześć i uwielbienie. * Dziękujemy gorąco za Twe łaski, * macierzyńską miłość * i wszystko co czynisz dla nas. * Stajemy przed Tobą * z sercem wypełnionym wdzięcznością, * ale i troskami naszego życia. * Przychodzimy z niezłomną nadzieją, * że uprosisz nam u swojego Syna, * pomoc w tym wszystkim * co przerasta nasze siły * i niepokoi nasze dusze.

Czytaj więcej...

Matko Najświętsza, czczona od wielu lat w kościele płaszowskim! Do Ciebie przychodzą wierni ze swoimi troskami, smutkami i cierpieniami, proszą ufni w Twoje wstawiennictwo, Twej pomocy wzywają, Ciebie o orędownictwo błagają. Ile otarłaś łez, ile cierpień złagodziłaś, darem macierzyństwa obdarzyłaś, ilu chorym wyprosiłaś zdrowie, grzesznikom nawrócenie, zbłąkanym powrót na drogę zbawienia. O Pani Płaszowska, Matko nasza najlepsza, wstawiaj się za nami. Uproś mi łaskę..., której tak bardzo pragnę i tak bardzo potrzebuję. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. 

Na ten dzień czekaliśmy dwa lata. 10 października, po dwuletniej nieobecności, powrócił do naszej świątyni łaskami słynący obraz Matki Bożej Płaszowskiej. Uroczyste wniesienie do kościoła nawiązywało do tego sprzed ponad 80 lat, kiedy to pierwsi sercanie wnieśli obraz Matki Bożej do Płaszowskiego kościoła. W wydarzeniu tym licznie uczestniczyli księża sercanie z Polski i zagranicy, którzy w tym dniu przeżywali coroczna pielgrzymkę Polskiej Prowincji Sercanów do płaszowskiego sanktuarium.

Czytaj więcej...

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com