Temat o rywalizacji między rodzeństwem pojawił się już kiedyś na spotkaniu Matecznika, ale wszystkie mamy posiadające co najmniej dwoje dzieci wiedzą, że to temat rzeka, z którym spotykamy się na co dzień. Co robić, gdy dzieci się biją? Czy należy traktować dzieci sprawiedliwie? Jak unikać nadawania dzieciom ról? O tych i innych sprawach można przeczytać w książce "Rodzeństwo bez rywalizacji" duetu Faber i Mazlich, autorek książki "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły".

Aby lepiej zrozumieć uczucia, które mogą targać dzieckiem, gdy pojawia się rodzeństwo, można spróbować sobie wyobrazić, że któregoś dnia mąż przyprowadza do domu nową żonę... Dziecko ma prawo być złe, zazdrosne czy agresywne. Powinniśmy spróbować wykazać zrozumienie dla jego uczuć, a także nauczyć dziecko jak sobie z nimi radzić, zwłaszcza jak robić to bez agresji. Bo komuś dzieje się krzywda, to musimy reagować. Jeśli jednak konflikt nie jest zaogniony, to warto dzieciom pozwalać samym szukać rozwiązania problemu, bo właśnie ta umiejętność przyda im się w późniejszym życiu.

Nie jest możliwe, by wszystkie dzieci traktować jednakowo, bo czasem to prowadzi do absurdu, gdy kupujemy sweter także temu dziecku, które go nie potrzebuje, żeby mu nie było przykro. Właściwym wyjściem jest wytłumaczenie dziecku, że kiedy ono będzie czegoś potrzebować, również to otrzyma Każde dziecko powinniśmy traktować indywidualnie, zwracając uwagę na jego osobiste potrzeby oraz zdolności.

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com