Nasza parafia, jak wiele innych na terenie Krakowa czy Archidiecezji, miała wielkie szczęście gościć przyszłego papieża Jana Pawła II. Najpierw biskup a później kardynał Karol Wojtyła bywał u nas wielokrotnie. W Kronice parafialnej pod datą 24. 10. 1959 r. zapisano:" W sobotę Ks. Biskup Karol Wojtyła udzielił Sakramentu Bierzmowania 285 osobom, młodzieży szkolnej i dorosłym. (...) Był to pierwszy kontakt oficjalny z parafianami Płaszowa i powiedział - nie ostatni". Wtedy nikt z tych młodych ludzi nie przypuszczał kim w przyszłości będzie ten człowiek, który czyni na ich czołach znak krzyża, wzywając Ducha Świętego. Po latach to wydarzenie nabrało wyjątkowego znaczenia.
Natomiast jedna z ostatnich wizyt kard. Karola Wojtyły w naszym kościele miała miejsce początkiem czerwca 1978 r. Wtedy to Pasterz Archidiecezji przewodniczył uroczystościom jubileuszowym 50-lecia istnienia Sercanów w Polsce. Z tego częstego nawiedzania płaszowskiej parafii przez kard. Wojtyłę pozostały nie tylko liczne fotografie czy wzmianki w Księgach parafialnych ale przede wszystkim żywa pamięć w sercach wiernych.
"Często uczestniczę w środowej Nowennie do Matki Bożej Płaszowskiej i modlę się ze wszystkimi. Bardzo podobają mi się modlitwy i pieśni. Szczególnie poruszają mnie słowa dotykające fundamentalnych praw człowieka. W modlitwach zawarta jest troska o rodziny i ochronę ludzkiego życia od chwili poczęcia. A dodatkowo mając przed sobą Obraz Macierzyństwa Maryi - odżywam. Czuje jak Maryja dotyka mnie swoim wzrokiem. To nabożeństwo bardzo mi pomaga. Bogu niech będą dzięki." M.P.
Zamieszczony tekst nowenny pozwala na duchową łączność i modlitwę wraz z tymi, którzy są zgromadzeni przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Płaszowskiej
Nowenna do Matki Bożej Płaszowskiej odprawiana jest w naszym sanktuarium w każdą środę o godz. 17:30
Kapłan staje przed obrazem Matki Bożej Płaszowskiej - pieśni na rozpoczęcie nowenny:
Pieśń: Dzisiaj pozdrawiamy, Maryjo Ciebie
Pieśń: O Maryjo witam Cię (x3)
Modlitwa na rozpoczęcie nowenny (odmawiana przez wszystkich)
W. Nasza Matko Boża Płaszowska, * Matko Błogosławionego Macierzyństwa, * Matko Najświętszej Rodziny, * Matko ludzkich trosk i trudnych doświadczeń! * Przychodzimy do Ciebie * przepełnieni najgłębszą radością, * że wciąż jesteś obecna wśród nas. * Wyrażamy Ci naszą cześć i uwielbienie. * Dziękujemy gorąco za Twe łaski, * macierzyńską miłość * i wszystko co czynisz dla nas. * Stajemy przed Tobą * z sercem wypełnionym wdzięcznością, * ale i troskami naszego życia. * Przychodzimy z niezłomną nadzieją, * że uprosisz nam u swojego Syna, * pomoc w tym wszystkim * co przerasta nasze siły * i niepokoi nasze dusze.
ks. mgr lic. Sławomir Kamiński SCJ
Łaskami słynący wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem towarzyszy polskim sercanom niemal od początku ich osiedlenia się na ziemiach polskich. Został uroczyście wprowadzony do nowo wybudowanego kościoła w Krakowie Płaszowie 21 listopada 1931 roku. Uroczystość ta odbyła się w ramach misji, które prowadzili ojcowie redemptoryści z Podgórza. W tym szczególnym akcie intronizacji obrazu brali udział późniejsi księża, wtedy jeszcze klerycy, sercańscy: Michał Wietecha, Franciszek Zawadziński, Wincenty Turek i Stanisław Michalik[1].
Strona 2 z 2