Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa

Media o obrazie Płaszowskiej Matki Bożej

Poniżej prezentujemy wybrane materiały, jakie ukazały sie w mediach o obrazie Matki Bożej i naszej parafii.

Zaopiekowali sie Maryją. Z wzajemnością

Zaopiekowali sie Maryją. Z wzajemnościąZawsze cieszą nas reakcje czytelników, ale czymś niezwykłym jest, jeśli odkrywają oni przed nami kolejne strony opisywanej historii. Zwłaszcza, gdy okazują się jej żywą częścią...

Cały artykuł: Zaopiekowali sie Maryją. Z wzajemnością

 

25 lat w koronie

Wywiad z ks. Bogusławem Pociaskiem SCJ - proboszczemParafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie obchodzi srebrny jubileusz koronacji obrazu Matki Błogosławionego Macierzyństwa. O historii tego wizerunku z proboszczem ks. Bogusławem Pociaskiem SCJ rozmawia Małgorzata Cichoń.

Cały artykuł: 25 lat w koronie

 

Sercanie z Płaszowa

parafia zsercem sercanieFilm z cyklu "Parafia z Sercem" nakręcony przez TVP Kraków w maju 2013 roku. W tym odcinku obszernie o naszej parafii, także o obrazie Macierzyństwa Matki Bożej jaki znajduje się w naszym kościele wraz z poruszającym świadectwem wysłuchanych próśb.

Autorami są Anna Kaszewska i Łukasz Lech.

Obejrzyj: Parafia z Sercem: Sercanie z Płaszowa

 

Ufni w Jej macierzyńską pomoc

okladka dWśród licznych świątyń Krakowa warto odnaleźć w Płaszowie, w dzielnicy Podgórze, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. To właśnie tam - od 80 lat - króluje cudowny wizerunek Matki Bożej Płaszowskiej. Sława tego obrazu dawno przekroczyła granice Polski.

Płaszów w dawnych czasach był osadą, potem podkrakowską wsią, a kiedy w XIX wieku zbudowano kolej - rozkwitł na tych terenach przemysł. Jednak ciągle nie było kościoła...

Cały artykuł: "Ufni w jej macierzyńską pomoc" - artykuł w Cuda i Łaski Boże, nr 10-2011

 

Pragnienie macierzyństwa

niedzielaDo sanktuarium Matki Błogosławionego Macierzyństwa w krakowskim Płaszowie weszłam, aby wykorzystać chwilę wolnego czasu, która pozostała mi przed rozmową z kustoszem tego miejsca. W zaciszu kościelnego przedsionka zastałam klęczącą parę: Anię i Jacka.

Postanowiłam poczekać na nich przed kościołem i zapytać o intencję, z którą pielgrzymują do tutejszego sanktuarium. - Jesteśmy małżeństwem...

Cały artykuł: Dorota Mazur "Pragnienie Macierzyństwa", Niedziela 50/2011

 

Z naszą Matką w Nowy Rok

czass1221Pierwszy numer „Czasu Serca” w nowym 2016 roku, jaki oddajemy do rąk naszym Drogim Czytelnikom jest wyjątkowy. Dedykowany jest bowiem Matce Bożej królującej od ponad 80 lat w sercańskiej parafii w Krakowie w cudownym obrazie Pani Płaszowskiej, zwanej także Matką Błogosławionego Macierzyństwa.

Obraz ten jest bezcennym skarbem polskich sercanów i wiernych...

Cały numer do nabycia tu: Czas Serca, styczeń, luty 2016 r.

 

Nasza Matka

audycja czsMaryja od zawsze była wzorem do naśladowania dla wielu ludzi. Także wiele zgromadzeń zakonnych nosi Jej imię, a w każdym kościele znajduje się Jej wizerunek. Chociażby w Krakowie-Płaszowie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa, któremu poświęciliśmy cały numer najnowszego „Czasu Serca”.

Dziś w czasie audycji kilka informacji i świadectw o tym, jaki wpływ ma ta niezwykła Kobieta...

Cała audycja: Nasza Matka cz. 1,     Nasza Matka cz. 2.

 

Nasza Matka - wywiad

wywiad sk scjZ ks. Sławomirem Knopikiem SCJ, proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa w Krakowie-Płaszowie, rozmawia ks. Krzysztof Zimończyk SCJ.

Gdy pięć lat temu obejmował Ksiądz płaszowską parafię, w jednym z pierwszych przemówień powiedział Ksiądz, że przychodzi do tej parafii z jasnym zadaniem...

Cały wywiad: "Nasza Matka", Czas Serca styczeń, luty 2016

 

Odsłonić pierwotne piękno

konserwator„Pierwotnie zakładałem, że konserwacja obrazu potrwa półtora roku, w rzeczywistości trwała dwa lata”. O historii obrazu, sztuce cierpliwości i żmudnej pracy z Grzegorzem Kosteckim, konserwatorem obrazu Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa, rozmawia Karolina Krawczyk.

Jak to się stało, że to właśnie Panu została zlecona konserwacja obrazu Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa? Pewnego dnia zwonił do mnie ksiądz proboszcz Sławomir Knopik SCJ...

Cały wywiad: Karolina Krawczyk, "Odsłonić pierwotne piękno".

 

Matka Boża Płaszowska z Krakowa

www koronowaneCudowny obraz Matki Bożej Płaszowskiej (117×95 cm) to malowidło temperowe w typie Hodogitrii (w tradycji bizantyjskiej wizerunek Madonny „Wskazującej Drogę”, „Przewodniczki”, której pierwowzorem miał być obraz namalowany przez św. Łukasza z Antiochii, ewangelistę…), wykonane na desce lipowej, zagruntowanej zaprawą kredową.

Obraz został najprawdopodobniej namalowany przez mistrzów szkoły sądecko-krakowskiej, pozostającej pod wpływem sztuki czeskiej, i pochodzi z drugiej połowy XV w. Pochodzenie obrazu nie jest do końca znane.

Cały artykuł: Koronowane wizerunki Matki Bożej

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Powitanie nowego proboszcza 2024

Nowy gospodarz 2024
7 lipca 2024

Pożegnanie

Pożegnanie księży
30 czerwca 2024

In

Instalacja odgromowa 2024
15 maja 2024

Festyn - wiosna 2024

Festyn - wiosna 2024
9 czerwca 2024

Odpust Parafialny 2024

Odpust parafialny 2024
9 czerwca 2024


Będzie...


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa